Orange Światłowód

Internet Światłowodowy:


✓ Stabilne łącze 600Mb/s

✓ Xbox One S 500GB + Fifa17

✓ Canal Plus i HBO w prezencie

✓ Telefon w abonamencie za darmo

✓ Wypełnij Formularz TERAZMapa Zasięgu Orange Światłowód

 

MAPA ŚWIATŁOWODÓW

Pierwsze rurociągi świetlne mają swoje początki już w XIX wieku, kiedy to używane były to celów jedynie dekoracyjnych. Wkrótce przekonano się jednak, że zastosowanie światłowód jedynie do celów dekoracyjnych, byłoby marnotrawstwem, a w latach 70 w XX wieku stworzono pierwszy światłowód telekomunikacyjny.

Światłowód - jak to działa?Światłowodem nazywamy zamkniętą strukturę wytworzoną z włókna szklanego - spotyka się również mieszanki innych tworzyw sztucznych - która umożliwia propagację światła jako nośnika informacji. W literaturze fachowej światłowód znajdziemy również pod nazwą falowodu optycznego. Najczęściej używanym obecnie jest światłowód włóknisty, którego działanie pokrótce przybliżymy.

Szybkość transmisjiTechnologia przesyłu informacji za pomocą światła, wśród współczesnych technologii, nie ma sobie równych. Uniemożliwia ona transmisję informacji, która, za sprawą swojej prędkości, w ułamku sekundy może okrążyć cały świat.

Aby nie pozostawać jedynie w świecie teorii przytoczymy konkrety, mianowicie liczby. Z jaką prędkością możliwy jest przesył danych za pomocą światłowodu. W teorii nie ma żadnych ograniczeń. Testy mówią o bezstratnej transmisji z prędkością nawet do... 5TB/s. Co przekracza najśmielsze wyobrażenia niejednego amatora oglądania filmów w wypożyczalniach internetowych, czy fana wieloosobowych gier komputerowych.

Co więcej, przykładem transmisji w tej prędkości jest światłowód łączący Azję z Ameryką Północną, który ciągnie się dnem oceanu Atlantyckiego blisko 40 tysięcy kilometrów.

Budowa światłowodu włóknistegoŚwiatłowód włóknisty, który powszechnie stosujemy się przy rurociągach telekomunikacyjnych, zbudowany jest z dwóch warstw, które stanowią: rdzeń i płaszcz. Transmisja danych za pomocą światła przebiega oczywiście w jego rdzeniu. Wykonywany jest on najczęściej z tworzywa sztucznego lub szkła kwarcowego. W zależności od rodzaju światłowodu - czy jest jednomodowy, czy też wielomodowy - i jego materiału, średnica rdzenia może mieć od 8 do 1000 mikronów. Rodzaj światłowodu wpływa również na możliwą ilość przesyłanych jednocześnie wiązek światła.

Rdzeń zamykany jest w płaszczu, czyli zewnętrznej osłonie wykonanej z polimeru, która w zależności od przeznaczenia posiada różną liczbę warstw.

Światłowody w PolsceO internecie światłowodowym w Polsce słyszymy już od kilku lat. Co zaskakuje, to fakt, iż żaden z operatorów nie gwarantował nam, przy zakładaniu łącza, takich prędkości, jakich uświadczyć mogą użytkownicy światłowodu między Azją a Ameryką Północną. Internet światłowodowy oferowany w ramach sieci kablowych rzadko przekracza prędkość 100MB/s. Czemu tak się dzieje?

FTTH

Odpowiedzią na małą prędkość oferowanego nam w sieciach kablowych internetu światłowodowego, jest nie wykorzystywanie technologii FTTH, która na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, pojawiła się dość niedawno. A jej prekursorem jest firma Orange.

FTTH, czyli Fiber To The Home, to technologia, która umożliwia bezpośrednio transmisję danych z centrali wprost do naszego domowego gniazdka. Dzięki zastosowaniu FTTH możemy osiągnąć prędkości internetu, które były niemożliwe dla wcześniejszych instalacji światłowodowych.

Przy starszych ofertach internetu światłowodowego sygnał za pomocą światłowodu doprowadzany był z centrali jedynie do budynku, skąd za pomocą zwyczajnych kabli miedzianych lub koncentrycznych rozprowadzany był do poszczególnych lokali. W FTTH dane wędrują z centrali wprost do użytkownika, nie napotykając po drodze na żadne ograniczenia prędkości.

Światłowodowa rewolucjaInternet światłowodowy, pomimo szeregu swoich zalet, nie jest technologią idealną. Cały czas trwają pracę nad udoskonaleniem jakości samych światłowodów, co umożliwi ich jeszcze większą trwałość i niezawodność. Lecz główną bolączką, w przypadku światłowodów, jest ich mała dostępność.

W Europie jedynie kilka krajów, może pochwalić się rozprzestrzenieniem technologii w takim stopniu, który pozwala na spełnienie kryteriów dojrzałości światłowodowej. W 2014 roku wg światowego rankingu FTTH, pierwsze miejsce w Europie zajmowała Litwa - z 34% penetracji, a kolejne Szwecja (26,5%) i Łotwa (23,3%). Oprócz tej trójki, żaden inny kraj europejski nie spełnił wymaganego progu penetracji, który wynosi 20%.

Na rok 2014 w Polsce, technologia światłowodowa docierała do zaledwie 1% użytkowników korzystających z internetu. Jednak dzięki m.in. firmie Orange, liczba korzystających z super szybkiego internetu światłowodowego stale się zwiększa.

Internet światłowodowy - gdzie jest dostępny?Z miesiąca na miesiąc coraz więcej domów dołączanych jest do sieci światłowodów. Jeszcze w październiku ubiegłego roku w poczet miast, którym przyszło jako pierwszym korzystać z szybkiego internetu, wchodziło jedynie 16 miast. Wśród nich m.in.: Warszawa, Lublin, Wrocław, Bydgoszcz, Kraków, Szczecin, Łódź i Białystok.

W połowie obecnego roku do szesnastki dołączyło kolejnych 10 miast, a sieć Orange nie spoczywa na laurach i cały czas pracuje nad rozwojem sieci i dołączeniem kolejnych miejscowości w zasięg światłowodów. Obecnie korzystać z internetu światłowodowego mogą mieszkańcy blisko 1 mln gospodarstw domowych. Dobrą wiadomością jest fakt, że do roku 2018 liczba ta ma wzrosnąć niemal 3,5 krotnie.

Szczegóły, co do dostępności internetu światłowodowego, w Twojej lokalizacji, możesz sprawdzić na oficjalnej stronie firmy operatora.

Światłowód z Orange - prędkościObecnie operator w swojej ofercie ma do dyspozycji 3 prędkości internetu światłowodowego. Możemy korzystać ze światłowodu do 100MB/s, 300MB/s, a w części lokalizacji nawet do 600MB/s. W rzeczywistości oznacza to, o czym mówią reprezentanci firmy Orange, że prędkość pobierania danych wynosi około, a czasem nawet ponad 300MB/s, a ich wysyłania 30MB/s (przy wybraniu pakietu 300MB/s).

Oprócz przyłączania do sieci światłowodowej kolejnych użytkowników, sieć Orange powoli przygotowuje się do zwiększenia maksymalnej szybkości łącza. Zamiast oferowanej obecnie przepustowości 600MB/s, wkrótce będziemy mogli cieszyć się internetem z transferem 1GB/s.

Jak wygląda instalacja światłowodowa?Sieć FTTH, którą oferuje m.in. firma Orange, składa się z kilku części. W jej ramach, znajdziemy: sieć dosyłową, pionową i poziomą.

Sieć dosyłową zajmuje się transmisją sygnału z centrali do Splittera w budynku. Stąd sygnał za pomocą rozdzielacza (Splittera) rozchodzi się po kablach światłowodowych do specjalnych skrzynek kablowych rozmieszczonych na różnych piętrach budynku - sieć pionowa.

Ostatnim elementem tej instalacji jest sieć pozioma, która zajmuje się dostarczeniem sygnału ze skrzynki kablowej bezpośrednio do mieszkania klienta (jego gniazdka). W technologii FTTH, nawet na tym etapie wykorzystane są światłowody, które w mieszkaniu kończą się odpowiednim światłowodowym gniazdkiem.

Szybki internet, a możliwości sprzętoweKorzystanie z szybkiego internetu uniemożliwić może nam brak odpowiedniego sprzętu już w naszym mieszkaniu. Niezbędny będzie nam odpowiedni router, który umożliwia super szybką transmisję, a w przypadku przepustowości 600MB/s, również komputer, który obsługuje takie prędkości.

W przypadku wykupienia światłowodu w firmie Orange, przynajmniej o jedno z tych nie musimy się martwić. Orange dostarczy nam odpowiedni modem, który jest przygotowany do szybkiego przesyłu danych. Funbox 2.0 rozprowadzi sygnał do korzystających z szybkiego internetu urządzeń i zapewni wysoki komfort użytkowania.

Przyszłość światłowodówŚwiatłowody oprócz niezaprzeczalnego podniesienia komfortu dla przeciętnego użytkownika, mają również pozytywny wpływ na ekonomię naszego kraju. Specjaliści z Banku Światowego twierdzą, że wzrost liczby użytkowników o 10%, podnosi PKB nawet do 1,5%.

Przy utrzymaniu obecnego tempa rozwoju sieci światłowodowej, przypuszcza się, iż do roku 2020, Polska wejdzie w poczet europejskich krajów, które spełniają kryterium dojrzałości światłowodowej.

W ciągu najbliższych lat Orange, w rozwój sieci światłowodowej, zamierza zainwestować blisko 2,2 mld złotych. Dzięki czemu już niedługo większość z nas będzie mogła korzystać z ultra szybkiego łącza internetowego.

Internet na miarę XXI wieku
Trzy NAJWIĘKSZE zalety ŚWIATŁOWODU!


internet światłowodowy prędkość

Najszybsze Łącze w Polsce

Od 100 do 600 Mb/s... Błyskawicznie, bez przerw i zacinania. Światłowód gwarantuje stałą, zawrotną szybkość bez względu na ilość podłączonych urządzeń
instalacja internet światłowodowy

Darmowy Instalacja

Prosta i łatwa instalacja, która nic nie kosztuje. Monterzy zainstalują światłowód bez rozkuwania ścian i bałaganu... Instalacja jest darmowa, podobnie jak modem i utrzymanie!
telewizja światłowodowa

Telewizja Światłowodowa

ŚWIATŁOWÓD ZAMIAST KABLÓWKI: Bogata oferta, czyli conajmniej 91 kanałów plus 25 HD + dekoder z nagrywarką HD i usługa TV na życzenie
internet światłowodowy telefon

Nielimitowane Rozmowy

Telefon Domowy: Rozmowy stacjonarne krajowe i międzynarodowe NIELIMITOWANE + aplikacja mobilna VoIP
internet światłowodowy vod

Wypożyczalnia Filmów Orange TV

Nowy Wymiar Rozrywki! Domowa wypożyczalnia filmów na życzenie - możesz oglądać o dowolnej porze bez wychodzenia z domu

Światłowód
Internet
Telewizja
Telefon domowy


Światłowód 300 Mb/s + Telewizja (rok za 0 zł + 91 kanałów w tym 25 HD) + Telefon domowy (nielimitowane rozmowy stacjonarne krajowe i międzynarodowe)


Zamów Teraz

Orange Światłowód

69 zł/mc

Światłowód 100 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Orange Światłowód

79 zł/mc

Światłowód 300 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Orange Światłowód

109 zł/mc

Światłowód 600 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

ŚWIATŁOWÓD + TV + MODEM + INSTALACJA = 0 ZŁ !

internet światłowodowy 234.fw