Orange Światłowód

Internet Światłowodowy:


✓ Stabilne łącze 600Mb/s

✓ Xbox One S 500GB + Fifa17

✓ Canal Plus i HBO w prezencie

✓ Telefon w abonamencie za darmo

✓ Wypełnij Formularz TERAZŚwiatłowód do domu

Internet światłowodowy powoli i stopniowo wkracza na polską arenę przesyłu informacji. Zachęca konsumentów szybkością i jakością transferu danych, co sprawia, że jest technologią konkurencyjną do LTE, transferu radiowego, czy po zwykłym kablu. Czym są światłowody? Co warto o nich wiedzieć? Te oraz wszelkie inne informacje, o jakich powinieneś wiedzieć o światłowodach, znajdziesz w naszym artykule.

Czym są światłowody?Przezroczysta struktura z włókna szklanego, która została wykorzystana do poprowadzenia światła, z początku służyła jedynie do celów dekoracyjnych. Później przekonano się, że poprzestanie na wykorzystywaniu światłowodów do dekoracji byłoby sporym niedopatrzeniem. W 1968 roku pojawił się pierwszy światłowód telekomunikacyjny, a prawie 10 lat później we Włoszech światłowód o długości 9 km połączył dwie centrale telefoniczne.

W Polsce pierwszymi twórcami i projektantami światłowodów byli pracownicy naukowi na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Światłowody w PolscePrzewidywano, że już w 2015 roku operatorzy będą w stanie zaoferować nam światłowodowy internet z prędkością do 1TB/s. Niestety ta "świetlana" przyszłość się nie ziściła, gdyż przyszło nam mierzyć się z wieloma innymi trudnościami do osiągnięcia tej oszołamiającej prędkości.

Transfer danych za pomocą łącz światłowodowych jest jedną z najnowocześniejszych technologii przesyłu informacji. Obecnie na polskim rynku, maksymalną oferowaną przez operatorów prędkością światłowodu jest 600MB/s. Zawrotna prędkość internetu jest możliwa, ponieważ światłowody odporne są na wszelkiego rodzaju zakłócenia, zarówno elektromagnetyczne, jak i te spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Zastosowanie światłowodówŚwiatłowody wykorzystywać możemy nie tylko do transferu danych internetowych. Umożliwiają one wykorzystanie bardzo szerokiego pasma transmisji, co sprawia, że są one idealne również do telefonii i wysokiej jakości telewizji cyfrowej.

Mają zastosowanie również w medycynie, gdy wiązkę cienkiego światłowodu wpuszcza się do ciała pacjenta, jako kamerę.

Światłowody u polskich operatorówO internecie światłowodowym wszyscy słyszeliśmy już kilka lat temu. Operatorzy zakładali odpowiednie infrastruktury, doprowadzając światłowody do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jednak maksymalną prędkość, jaką mogliśmy znaleźć w ich ofertach nie była oszołamiająca. Czemu? Między innymi dlatego, że po doprowadzeniu światłowodu do budynku rozgałęzienia do lokali były doprowadzane standardowymi starymi kablami.

Wielka szkoda, gdyż technologia światłowodu, jak sama nazwa na to wskazuje, umożliwia przesył danych z prędkością równej prędkości światła. 150MB/s, co maksymalnie oferują nam operatorzy, prędkością światła raczej nie jest. Niemniej jest to i tak najszybsza dostępna na naszym rynku technologia.

FTTH - odpowiedź na stary internet ze światłowodu

FTTH, czyli z języka angielskiego Fiber To The Home, pozwala na uzyskanie super szybkiego internetu. Światłowód doprowadzany jest bezpośrednio do mieszkania, dzięki czemu prędkość internetu FTTH wynieść może nawet do 600MB/s.

Transfer danych internetowych nie ma już w tym przypadku żadnych barier pomiędzy klientem a centralą. Co pozwala na uzyskanie w tej chwili największych możliwych prędkości.

Technologia FTTH dostępna jest jedynie w największych kilkunastu miastach w Polsce. Jednak zainteresowanie i zapotrzebowanie na szybki internet rośnie, stąd możemy się spodziewać, że super szybki internet w ciągu kilku najbliższych lat stanie się standardem w każdym polskim domu.

Instalacja światłowodowaSieć składa się z kilku części, wśród nich znajdziemy: sieć dosyłową, pionową oraz poziomą.

Sieć dosyłowa realizuje przesył danych od centrali do budynku mieszkalnego lub przemysłowego. Sygnał dochodzi do "Splittera", który umożliwia rozdzielenie sygnału na poszczególnych użytkowników.

Rozdzielenie sygnału pomiędzy poszczególnymi piętrami budynku należy już do zadań sieci pionowej. Natomiast sieć pozioma pozwala na rozdział sygnału już bezpośrednio między osobnymi lokalami. Kończy się ona gniazdkiem światłowodowym w mieszkaniu.

Instalacja światłowodowa w domuOd światłowodowego gniazdka wystarczy nam już jedynie podłączenie odpowiedniego routera, skąd sygnał rozprowadzony zostanie do wszystkich urządzeń korzystających w internetu w mieszkaniu.

Nie bez znaczenia jest tu oczywiście wybór routera, gdyż to jego możliwości przesyłu danych będą decydować, w tym ostatnim etapie, o rzeczywistej szybkości internetu. Nawet jeśli będziemy wyposażeni w internet światłowodowy, jednak nasz router będzie umożliwiał przesył jedynie z prędkością np. 50 MB/s, nie liczmy, że w efekcie końcowym uzyskamy wyższą prędkość.

Decydując się na internet światłowodowy dopytajmy się operatora, czy posiada w swojej ofercie routery, które pełne wykorzystanie potencjału sieci.

Internet na światłowodzieŚwiatłowody przewyższają swoich starszych kolegów w zasadzie pod każdym względem. Są szybsze, niezawodne, a co najważniejsze o wiele tańsze w utrzymaniu. Co więcej, cena za ich utrzymanie wciąż spada.

Kable światłowodowe sprawdzą się w większości technologii sieciowych. Dzięki niemu możemy korzystać z wielu protokołów w tym samym czasie, przy wysokiej jakości transferze danych oraz bezpieczeństwie ich wędrówki. Światłowody nie wydzielają, ani nawet nie tworzą swojego pola magnetycznego, stąd namierzenia transmisji i jej podgląd jest w chwili obecnej niemożliwe.

Oprócz taniej eksploatacji światłowody zaskakują również swoją żywotnością, która w chwili obecne przekracza okres 25 lat.

Zapotrzebowanie na szybki internetZapotrzebowanie na internet o coraz szerszym paśmie przesyłu jest coraz większe. Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się pierwszymi grami, filmami i innymi treściami w jakości HD. Do dziś wielu z nas nie dysponuje odpowiednią szybkością internetowego łącza, która pozwoliłaby na sprawne odtworzenie tej treści, a już za chwilę będziemy mieli powszechny dostęp do jeszcze większych rozdzielczości - 4K, czy nawet 8K. Aby oglądać uzyskać dostęp do płynnego streamingu w tej jakości, będziemy potrzebować internetu o ogromnej przepustowości łącza.

Internet przez światłowodyCoraz więcej urządzeń w naszych domach korzysta z łącza internetowego. Powoli przestają być już nimi jedynie komputery osobiste, laptopy, czy tablety. Na rynek powoli wkraczają artykuły gospodarstwa domowego, które również potrzebują połączenia z internetem.

Nasze domy w przyszłości będą działać w oparciu o założenia smart home'owe. Lodówki same zamawiać produkty ze sklepu online, a pralkę, czy odkurzacz będzie można włączyć lub zaprogramować na sprzątanie zdalnie. Wszystkie sprzęty w naszych domach będą połączone, a my za pomocą paru kliknięć będziemy mogli sprawnie nimi zarządzać. Aby wszystkie te urządzenia działały poprawnie niezbędny będzie internet o wysokiej przepustowości.Internet na miarę XXI wieku
Trzy NAJWIĘKSZE zalety ŚWIATŁOWODU!


internet światłowodowy prędkość

Najszybsze Łącze w Polsce

Od 100 do 600 Mb/s... Błyskawicznie, bez przerw i zacinania. Światłowód gwarantuje stałą, zawrotną szybkość bez względu na ilość podłączonych urządzeń
instalacja internet światłowodowy

Darmowy Instalacja

Prosta i łatwa instalacja, która nic nie kosztuje. Monterzy zainstalują światłowód bez rozkuwania ścian i bałaganu... Instalacja jest darmowa, podobnie jak modem i utrzymanie!
telewizja światłowodowa

Telewizja Światłowodowa

ŚWIATŁOWÓD ZAMIAST KABLÓWKI: Bogata oferta, czyli conajmniej 91 kanałów plus 25 HD + dekoder z nagrywarką HD i usługa TV na życzenie
internet światłowodowy telefon

Nielimitowane Rozmowy

Telefon Domowy: Rozmowy stacjonarne krajowe i międzynarodowe NIELIMITOWANE + aplikacja mobilna VoIP
internet światłowodowy vod

Wypożyczalnia Filmów Orange TV

Nowy Wymiar Rozrywki! Domowa wypożyczalnia filmów na życzenie - możesz oglądać o dowolnej porze bez wychodzenia z domu

Mapa Zasięgu Orange Światłowód

 

Światłowód
Internet
Telewizja
Telefon domowy


Światłowód 300 Mb/s + Telewizja (rok za 0 zł + 91 kanałów w tym 25 HD) + Telefon domowy (nielimitowane rozmowy stacjonarne krajowe i międzynarodowe)


Zamów Teraz

Orange Światłowód

69 zł/mc

Światłowód 100 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Orange Światłowód

79 zł/mc

Światłowód 300 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Orange Światłowód

109 zł/mc

Światłowód 600 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

ŚWIATŁOWÓD + TV + MODEM + INSTALACJA = 0 ZŁ !

internet światłowodowy 234.fw