Orange Światłowód

Internet Światłowodowy:


✓ Stabilne łącze 600Mb/s

✓ Xbox One S 500GB + Fifa17

✓ Canal Plus i HBO w prezencie

✓ Telefon w abonamencie za darmo

✓ Wypełnij Formularz TERAZŚWIATŁOWÓD W DOMUŚwiatłowody znane były inżynierom już w XIX wieku. Choć wtedy o ich możliwym zastosowaniu do przesyłu danych jedynie marzono z powodzeniem wykorzystywano je jako... element dekoracyjny. Ówcześni zdawali sobie jednak sprawę z tego, że wykorzystanie światłowodów jedynie do celów dekoracyjnych byłoby zwyczajnie zmarnowaniem potencjału wynalazku.

Początki światłowodu telekomunikacyjnegoDopiero 1977 roku utworzono pierwszy światłowód telekomunikacyjny. Tego wyzwania podjęli się inżynierowie z Włoch, a pierwsze na świecie połączenie rurociągiem światłowodowym prowadziło do oddalonych od siebie o 9 km centrali telefonicznych w Turynie.

Niedługo po tym światowym wydarzenie za budowanie światłowodu zabrali się również pracownicy naukowi Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. W 1978 roku, czyli jedynie rok po pierwszym światowym światłowodzie, zaprojektowany i stworzony został nasz rodzimy kabel światłowodowy.

Podwodne rurociągi światłowodoweTechnologia przesyłu danych za pomocą światła budzi zainteresowanie nie tylko w kręgach naukowych, czy wśród zapaleńców tech-nowinek. A jej potencjałowi przyglądają się bacznym okiem zwykli obywatele oraz ... biznesmeni. Ale o tym później.

I trudno się temu dziwić, gdyż technologia ta daje nam możliwość przesyłu informacji w ułamku sekund. Co więcej, jej prędkość jest, w teorii, niczym nie ograniczona. Z wielką nadzieją spoglądamy również na podwodne rurociągi światłowodowe, które zaskakują danymi o oszałamiającej wręcz prędkości.

Kto z nas nie marzy o oglądaniu filmów w rozdzielczości 8K i jednoczesnym graniu w gry wieloosobowe, gdzie znajduje się ponad setka osób aktywnie biorących udział w rozgrywce, z lekkością i płynnością, jaka przystała na wiek XXI? Dzięki przepustowości 5 TB/s jest to możliwe, i to w dodatku z dużą zakładką. A połączenia światłowodowe o tej prędkości już istnieją, czego przykładem jest chociażby światłowód, biegnący dnem oceanu przez prawie 40 tysięcy kilometrów, łączący Azję z Ameryką Północną.

Skąd wzięły się podwodne rurociągi "świetlne"?Pierwszy podwodny światłowód położono w 1989 roku, czyli ponad dekadę później od tego, który połączył centrale telefoniczne we Włoszech. Ten z 1989 roku miał jednak służyć do przesyłu informacji pomiędzy dwoma europejskimi mocarstwami - Francją i Anglią. Długością pierwszy światłowód bił na głowę. Liczył sobie ponad 150 km. W tym samym roku światłowód pobiegł również pomiędzy Szkocją a Irlandią Północną, miał długość 35 km. A wkrótce pojawiły się również kolejne.

W 1990 roku położono światłowód, który jako pierwszy położony był na dnie morskim. Blisko 80 km rurociągu światłowodowego łączyło Anglię z Irlandią. Nasi rodacy nie musieli długo czekać na pojawienie się światłowodu również w naszym kraju. Pierwszy światłowód, który prowadził do polskiego miasta Koszalin kończył się na Bornholmie, i miał ponad 110 km.

Linie światłowodoweW ciągu kolejnych kilku lat w Europie powstało ponad 4 tysiące kilometrów linii światłowodowych. Co może zadziwić, pierwsza podwodna linia światłowodowa w Stanach Zjednoczonych powstała dopiero 1994 roku. Miała około 2000 kilometrów i łączyła Florydę z Portoryko.

W roku 1997 linia światłowodów połączyła po raz pierwszy Japonię z Wielką Brytanią, a jej długość wynosiła oszałamiające (jak na te czasy) 28 tysięcy kilometrów. W ciągu kilku lat długość wszystkich rurociągów światłowodowych przekroczyła 60 tysięcy kilometrów.

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat światłowody kładzie się coraz częściej i chętniej. Pod koniec 2015 roku wszystkie linie miały ponad milion kilometrów. A to dopiero początek, gdyż w samej Polsce od października ubiegłego roku - gdzie liczba użytkowników światłowodów wynosiła około 1% polskich internautów - do 2020 roku, internet światłowodowy ma być dostępny dla ponad 3.5 miliona gospodarstw.

Jak działa światłowód?Światłowody, jak sama nazwa jest nam w stanie wskazać, umożliwiają transmisję danych za pomocą światła. I są, w chwili obecnej, najlepszą metodą na szybki i bezstratny przesył informacji. Zamknięta struktura włókna szklanego (lub innego tworzywa) wykorzystywana do propagacji informacji za pomocą światła, posiada ogromną pojemność informacyjną pojedynczego włókna.

Dzięki temu, korzystając z internetu światłowodowego, możemy cieszyć się odbiorem wysokiej jakości treści cyfrowych (filmów, gier, streamingu, telewizji internetowej) bez zdenerwowania i irytacji spowodowanej "przycinającym się" internetem.

Co więcej, rurociągi światłowodowe odporne są na zakłócenia elektromagnetyczne. Światłowody nie wydzielają własnego pola elektromagnetycznego, stąd sygnał światłowodu jest niemożliwy do podsłuchania, czy przechwycenia. Światłowodom nie straszne są nawet zmienne warunki pogodowe, przez co stabilnym i bezpiecznym łączem cieszyć możemy się wtedy, gdy pogoda nie jest zbyt przyjazna np. łączom radiowym.

Jeśli dodać do tego niskie koszty utrzymania, a także niezawodność i duże bezpieczeństwo pracy, otrzymujemy łącze niemalże idealne.

(Prawie) Idealny internet światłowodowyDlaczego "prawie"? Mimo rozwoju linii światłowodowych, ciągle jest ich zbyt mało. Co ciekawe, jedynie 3 europejskie Państwa spełniają wymogi uzyskania tzw. dojrzałości światłowodowej, których to wyznacznikiem jest osiągniecie 20% gospodarstw podłączonych do krajowej sieci światłowodów. A zaszczytne pierwsze trzy miejsca zajmuje Litwa, Szwecja i Łotwa.

Jeszcze w 2014 roku, kiedy powstawał ów ranking, Polska znajdowała się wśród krajów, które były na samym końcu rankingu, a za nią znajdowały się jedynie Anglia i Włochy. Dziś z internetu światłowodowego może w Polsce korzystać już około milion użytkowników, a ich liczba bardzo szybko rośnie.

Światłowody w PolsceInternet światłowodowy dostępny jest już od kilku lat w sieciach kablowych, a od niedawna udostępnia go jedna z największych sieci komórkowych Orange. Internet w Orange Światłowód to prędkość nawet do 600 Mb/s !

Do tej pory łącza światłowodowe doprowadzane były jedynie do budynku, skąd sygnał rozchodził się pomiędzy lokalami za pośrednictwem zwykłych miedzianych kabli. Infrastruktura nie była dostosowana do przesyłania tak dużych prędkości.

Światłowody w domuCzy coś się zmieniło? Owszem. I to wiele. Po raz pierwszy na polskim rynku szereg firm zaczyna oferować technologię światłowodową Fiber To The Home. Internet FTTH jest równoznaczny z tym, że kabel światłowodowy doprowadzony jest bezpośrednio do naszego gniazdka w mieszkaniu. Transmisja danych w technologii FTTH przebiega bez napotykania żadnych dodatkowych oporów, a sygnał idzie z centrali wprost do naszego domu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast oferowanych nam wcześniej prędkości maksymalnie do 150 MB/s, uzyskać możemy nawet do 600MB/s. A to dopiero początek. Według mniej oficjalnych danych operatorzy przymierzają się do zwiększenia przepustowości łącza do 1GB/s.

Osprzęt światłowodowyOprócz odpowiedniej infrastruktury do cieszenia się internetem światłowodowym w jego pełnej krasie, przyjdzie nam jeszcze zaopatrzyć się we właściwy sprzęt. Oczywistym powinien być dla nas dobór odpowiedniego routera, który w przypadku większości operatorów uzyskamy podpisując umowę.

Ważnym jest również, aby sprawdzić, czy wi-fi w naszym komputerze "udźwignie" ciężar szybkiego przesyłu. Jeśli nie, wymagać może to od nas małej modernizacji sprzętu.

Internet światłowodowy OPINIEWszystko uzależnione jest od naszych potrzeb. Gdy z internetu korzystamy "raz na jakiś czas", to nie ma to zbyt większego sensu, a jego przyłączenie może się okazać dla nas korzystne dopiero za kilka lat. Coraz więcej urządzenia gospodarstwa domowego korzystać będzie z internetu. Według standardu "smart home" lodówka samodzielnie zamawiać będzie dla nas jedzenie, a pralkę włączyć będziemy mogli za pośrednictwem internetu. Zatem jeśli jesteś "niedzielnym" użytkownikiem wstrzymaj się.

Zupełnie inną grupę stanowią osoby, które internetu używają zarówno do pracy, jak i rozrywki. Dla nich przesiąść się na szerokopasmowe szybkie łącze światłowodowe pozwoli im zaoszczędzić czas i cieszyć w pełni treściami wysokiej jakości.

Internet na miarę XXI wieku
Trzy NAJWIĘKSZE zalety ŚWIATŁOWODU!


internet światłowodowy prędkość

Najszybsze Łącze w Polsce

Od 100 do 600 Mb/s... Błyskawicznie, bez przerw i zacinania. Światłowód gwarantuje stałą, zawrotną szybkość bez względu na ilość podłączonych urządzeń
instalacja internet światłowodowy

Darmowy Instalacja

Prosta i łatwa instalacja, która nic nie kosztuje. Monterzy zainstalują światłowód bez rozkuwania ścian i bałaganu... Instalacja jest darmowa, podobnie jak modem i utrzymanie!
telewizja światłowodowa

Telewizja Światłowodowa

ŚWIATŁOWÓD ZAMIAST KABLÓWKI: Bogata oferta, czyli conajmniej 91 kanałów plus 25 HD + dekoder z nagrywarką HD i usługa TV na życzenie
internet światłowodowy telefon

Nielimitowane Rozmowy

Telefon Domowy: Rozmowy stacjonarne krajowe i międzynarodowe NIELIMITOWANE + aplikacja mobilna VoIP
internet światłowodowy vod

Wypożyczalnia Filmów Orange TV

Nowy Wymiar Rozrywki! Domowa wypożyczalnia filmów na życzenie - możesz oglądać o dowolnej porze bez wychodzenia z domu

Światłowód
Internet
Telewizja
Telefon domowy


Światłowód 300 Mb/s + Telewizja (rok za 0 zł + 91 kanałów w tym 25 HD) + Telefon domowy (nielimitowane rozmowy stacjonarne krajowe i międzynarodowe)


Zamów Teraz

Orange Światłowód

69 zł/mc

Światłowód 100 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Orange Światłowód

79 zł/mc

Światłowód 300 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Orange Światłowód

109 zł/mc

Światłowód 600 Mb/s


przez pierwsze 12 miesięcy przy umowie na 24 miesiące

Mapa Zasięgu Orange Światłowód

 

ŚWIATŁOWÓD + TV + MODEM + INSTALACJA = 0 ZŁ !

internet światłowodowy 234.fw